top of page

reference

klimatická změna, mikroklima a tepelné ostrovy

"

Ve ŠKODA AUTO sledujeme obsazenost velkých parkovišť bez závor pomocí několika desítek senzorů již 5 let a v přesnosti jsme lepší než kamera.

David Bárta, CityOne

Žilina

2021

 

V rámci městské laboratoře v Žilině byl systém navržen tak, aby bylo možné sledovat a srovnávat různé lokality města – zastavěnou plochu před nákupním centrem v centru města, malý městský park také v centru města a vydlážděnou plochu univerzitního kampusu na kraji města, která je obklopena lesy. 

Systém sestává z meteostanic se speciálně umístěným teplotním senzorem ve výšce 80 cm nad zemí, které doplňují senzory teploty povrchu a pod povrchem. Poskytuje informace o kvalitě mikroklimatu ovlivněného kvalitou veřejnou prostoru a slouží pro sledování klimatické změny a tepelných ostrovů.

V jednom z nejteplejších dnů v roce 2021 jsme naměřili teplotu vzduchu před nákupním centrem 30,5°C, v 80 cm 37°C a teplota povrchu byla 43°C. Lze tak poukázat na dopady tepelných ostrovů a na významné rozdíly v teplotě vzduchu, který dýchají dospělí, malé děti či psi. Systém tak slouží k všeobecné osvětě o potřebné transformaci veřejných prostor na klimaticky odolné, ale i pro konkrétní projekty města na revitalizaci veřejného prostoru s akcentem na centrum města.

bottom of page